На жаль, в цій короткій статті ми змушені підняти досить неприємну, при цьому доволі  делікатну тему. На жаль, в практиці нашої роботи ми зіткнулися з тим, з чим стикається, напевно, кожна велика компанія – з «запозиченням» контенту без вказівки авторства.

Сталося так, що на сайті одного з наших колег по ринку (ми навмисне не вживаємо термін «конкурент»), а також в його соціальних мережах, стали з’являтися фотографії наших об’єктів без згадки нашої участі в їх проектуванні / виробництві / монтажі. Така ситуація подвійно неприємна через, в цілому, досить довгу історію взаємовигідного співробітництва заводу «Мехбуд» з цією компанією.

Етичні аспекти використання чужих фотографій

Використання контенту – в першу чергу фотографій та  відео – в мережі регламентується цілим рядом нормативних документів. На жаль, правозастосовна практика в Україні на сьогоднішній день така, що вірогідність настання юридичних наслідків для компанії, яка використовує чужі фото без відома та  прямого дозволу власника, практично зводиться до нуля. Звичайно, при правильному підході можна домогтися відповідного судового рішення – а й фінансових  витрат, І, головне, тимчасові витрати будуть несумісними з результатом

Зовсім інша справа – етичний аспект:

  • На сьогоднішній день вважається цілком припустимим (і ми повністю підтримуємо цю позицію) використання різних фотографій в якості ілюстративного матеріалу до статей та  новин. Єдине обмеження – не варто вносити зміни в такі фотографії, і, тим більше, видаляти з них інформацію про власника або автора.
  • А ось видавати фотографію чужого об’єкта за фото об’єкта, спроектованого або побудованого вашою компанією – повністю неприйнятно. Тим більше неприйнятно робити це максимально відкрито , з брендуванням  фото власним логотипом.
    Це ж стосується спільних проектів: в цивілізованому  бізнес-середовищі вважається прийнятним  тільки одна форма представлення результату – із зазначенням всіх, хто брав участь в його досягненні. Таким чином, відсутність вказівки на те, хто виробляв конструкцію в спільному проекті, теж як мінімум некоректно.
  • Крім репетиційних витрат практика запозичення чужих фото несе і ще один ризик – так потенційних замовник вводиться в оману. Ймовірність опинитися в неприємній ситуації, коли результат роботи буде сильно відрізнятися від представленого на фото (що не дивно) – дуже висока.

Власне, на цьому можна було б закінчити, тому що особливого поля для дискусії тут немає. Існує на так багато ситуацій, які дозволяють використовувати чужі фото – і демонстрація результатів роботи компанії на головній сторінці сайту або в соціальних мережах точно не входить в їх перелік.

І все ж ми сподіваємося на розсудливість наших колег, і тому закликаємо їх переглянути позицію, повернувшись до цивілізованих форм презентації власного бізнесу.

З повагою, завод Мехбуд.